Jak prawidłowo żywić królika?
Dieta królika domowego powinna być możliwie jak najbardziej zbliżona do diety dzikich królików. W większości powinna się składać z trawy i siana, które powinny być dostępne 24 godziny na dobę, są bowiem niezbędne dla zdrowia zębów i układu pokarmowego. Spożycie trawy i siana ulega obniżeniu, gdy królikowi dostarcza się byt dużo karmy komercyjnej , co może prowadzić do otyłości, chorób zębów, chorób przewodu pokarmowego i zaburzeń behawioralnych. Suplementacja witamin i składników mineralnych nie jest konieczna , jeśli zapewnia się odpowiednią dietę.
- Dieta oparta na trawie i sianku. Dieta w przynajmniej 80% powinna się składać z siana oraz świeżej zielonej trawy. Sianko powinno być dobrej jakości (np. tymotka), czyste, świeżo pachnące,niespleśniane i niezakurzone. Trawa powinna być zebrana ręcznie lub królik powinien mieć do niej dostęp na zewnątrz. Nie należy wykorzystywać skoszonej trawy, ponieważ pod wypływem ciepła powstającego podczas koszenia , zaczyna ona fermentować , co może doprowadzić do poważnych problemów trawiennych.
- Rośliny liściaste i warzywa. Powinny być podawane przynajmniej raz dziennie, należą do nich między innymi: mlecze, szczaw, kapusta, rzeżucha, rukola, sałata ( z wyjątkiem sałaty lodowej , która ma małą wartość odżywczą i może powodować biegunki), brokuły, natka marchewki, jarmuż, bazylia, kolendra, pietruszka. Wszystkie warzywa muszą być umyte.
- Nie więcej niż 25g na kilogram masy ciała karmy komercyjnej. Króliki sterylizowane/kastrowane lub te o obniżonej aktywności ruchowej mogą wymagać nawet mniejszych ilości karmy komercyjnej. Należy podawać dobrej jakości karmę granulowaną lub ekstradowaną.Mieszanki nasion nie są odpowiednie, ponieważ króliki wybierają tylko niektóre składniki przez co dieta nie jest zbilansowana.
Apetyt
Obniżenie apetytu może być spowodowane przez wiele czynników min. ból, problemy z zębami, strach (np. obecność drapieżnika). Jeśli królik przestaje jeść, motoryka przewodu pokarmowego obniża się lub może zostać całkowicie zahamowana, co może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia pupila. Kontakt z lekarzem weterynarii jest konieczny w przypadku obniżenia apetytu, w szczególności, gdy królik nie je przez więcej niż 12 godzin.
Odchody
Królik powinien wydalać odchody wielkości i kształtu groszku ( w zależności od wielkości królika). Bobki powinny być wydalane przez cały dzień, jakiekolwiek zmiany w ilości, konsystencji lub częstotliwości wydalania bobków, mogą być oznaką choroby. Kontakt z lekarzem weterynarii jest wymagany w sytuacji, gdy królik oddał niewiele bobków lub wcale w ciągu 24 godzin lub gdy są one bardzo małe, suche i twarde lub rzadkie i lepkie. Króliki wydalają również większe i lepkie odchody tzw. Cekotrofy, które wyjadają najczęściej bezpośrednio z odbytu. Jest to w zupełności normalne i prawidłowe zachowanie. Jeśli królik ma trudności z odwróceniem się ( np.na skutek otyłości lub bólu)może nie wyjadać cekotrofów , co może prowadzić do ich nagromadzenia w okolicy odbytu, infekcji skóry i innych problemów np. muszycy. Powinno się sprawdzać tę okolicę najlepiej codziennie zwłaszcza w miesiącach letnich.
źródło: BSAVA Manual of Rabbit Medicine
Piramida żywienia królika
przykładowe warzywa:
brokuły, brukselki, liście kalafiora, seler, cykoria, koperek, sałata rzymska, szpinak, rzeżucha, kapusta (w niewielkich ilościach)
przykładowe zioła:
bazylia, kolendra, mięta, natka pietruszki, rukola odpadki z warzyw: natka z marchewki, liście i gałązki z drzew owocowych !!!, , liście z truskawek, malin, jagód, liście słonecznika, liście z kukurydzy, zielone liście selera, buraka, karczocha itd
dzikie rośliny:
jeżyny, gwiazdnica, lepczyca, koniczyna, podbiał, żywokost, mniszek, szczaw, starzec zwyczajny,
Chaber, Mlecz polny, wyka, trybula leśna, krwawnik pospolity
karma komercyjna:
Należy unikać mieszanek typu musli - są bogate w węglowodany ubogie w włókno , wapń i Vit D,
poza tym króliki jedzą tylko wybrane składniki przez co dieta taka nie jest zbilansowana. Przykładowe karmy Versele Laga Cuni Complete, Brit Rabbit Complete, Beaphar Rabbit Care,
Supreme Science Selective Rabbit, Burgess Excel Rabbit itd.
Owoce i korzenie warzyw:
Należy ograniczyć owoce ( jabłka, gruszki, banany itd.) oraz korzenie warzyw ( marchwi, pasternak, buraki, seler,brukiew, karczoch itd.) - zawierają włókno drobnocząsteczkowe - przetwarzane do lotnych kwasów tłuszczowych - sprzyjają otyłości. Nie należy podawać ludzkiego jedzenia !!!
Rośliny toksyczne:
Amarantus, lwia paszcza, Kalia, Jaskier, Orlica, Przestęp, Kapusta, ( w dużych ilościach ), Ziarnopłon wiosenny, Gorczyca Polna, , Powój, Dalia, Trędownik, Naparstnica, Ciemiernik, Cykuta, Lulek Czarny, Skrzyp Polny, Irysy, Kapusta Włoska ( w dużych ilościach może powodować anemię), Złotokap, Lilie, Len,Łubin, Trojeść, Tojad, Psiankowate, Oleander, Makowce, Ziemniaki ( mogą być pryskane Nitrofenolami, które są toksyczne), Ligustr, Starzec Jakubek, Kurzyślad, Przetacznik, Wilczomlecz, Lnica Pospolita, Pomidory, Powojnik, Nurzaniec, Cis Pospolity.
Należy pamiętać,że każda zmiana diety o królika powinna być stopniowa!
Przydatne linki:
http://www.medirabbit.com/PL/GI_diseases/Food/feeding_pl.pdf
http://www.medirabbit.com/PL/GI_diseases/Food/Toxic_plants_pl.pdf